موضوعات داغ

کرونا چیست

کرونا چیست؟

کروناویروس‌ها ( Coronaviruses) خانواده ای عظیم از ویروس‌ها و زیر مجموعه ای کروناویریده هستند که شامل ویروس سرماخوردگی تا عامل بیماری‌هایی شدیدتری و خفیف تری نظیر سارس، مرس و کووید ۱۹ می‌شوند کروناویروس‌ها در سال ۱۹۶۵ کشف شدند .ویروس کرونا به طور طبیعی در پستانداران و پرندگان شیوع پیدا می کند، با این وجود تابه حال حدود هفت کروناویروس انسانی کشف شده‌است.و آخرین نوع آنها، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین در انسان همه گیر شد و شیوع پیدا کرد و این باعث شد که تاکنون بسیاری از کشور ها درگیر این ویروس تنفسی هستند همچنین به ایران هم آمد و شماری زیادی از مردم کشور را مبتلا کرده است.

ویروس کرونا -سایت خبری ازدیدما

ساختار تشکل دهنده

معمولاً شدت سرماخوردگی که کروناویروس عامل آن باشد بیشتر است. کرونا ویروس‌ها که بعد از راینو ویروس‌ها یکی بزرگترین عاملان ابتلا به سرماخوردگی میباشند، و تعداد دفعات بیشتری در زمستان و بهار باعث سرماخوردگی می‌شوند. هرچندکه کرونا ویروس‌ها بیشتر در حیوانات دیده شده است ، ولی هفت نوع از آن‌ها هست که دستگاه تنفسی بدن انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.ساختار کرونا ویروس تشکیل شده از دو لایه است ؛ هسته این ویروس را مواد ژنتیکی و لایه بیرونی آن را تاج‌های پروتئینی تشکیل داده‌اند.خانواده ی ویروس کرونا به طور معمول از گونه حیوانی به گونه ی دیگری منتقل میشود. این ویروس جهت انتقال آسان‌تر و سریع تر امکان دارد که تکامل پیدا کند و منجربه بیماری هایی سخت‌تر شود.

ویروس کرونا -سایت خبری ازدیدما

کرونا جدید ( کووید 19 )

در آخر،  همانطور که اشاره شد در دسامبر ۲۰۱۹ ، برای اولین بار در شهر ووهان چین استان هوبئی چین، بعد از آن که مردم بدون هیچگونه علت خاص و مشخص شده ای دچار سینه پهلو شدند و واکسن‌ها و درمان‌های موجود مؤثر نبود ، نوع جدیدی ازکروناویروس با همه‌گیرشدندر انسان شناسایی شد. در بین نخستین افرادی که به این ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، شناسایی و مشخص شد که حدود دو سوم آنها با بازار عمده‌فروشی غذاهای دریایی هوانان، که در آن بازارحیوانات زنده به فروش می‌رسند، ارتباط داشته اند. تا ۳۰ بهمن، این ویروس کرونا جدید، جان بیش از ۲٬۰۰۰ نفر را گرفته و بیش از ۷۳٬۳۳۲ نفر به ویروس کرونا مبتلا شدند.

ویروس کرونا -سایت خبری ازدیدما

از جمله در ۳۰ کشور تأیید شده در تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا، سنگاپور، نپال، ویتنام، اندونزی، آلمان، روسیه، فیجی، فرانسه، ایران و آمریکا مردم نیز مبتلا شدند.با گذشت از تعداد قربانیان ویروس کرونا از مرز بیش از ۱۰۰۰ نفر سازمان جهانی بهداشت برای بیماری ناشی از آن نام رسمی انتخاب کرده‌ – کووید ۱۹ (۱۹-COVID) که اشاره‌ دارد به کرونا ویروس،و در سال ۲۰۱۹.این نوع کرونا ویروس پیش از این همه‌گیر شدن در انسان دیده نشده بود ، که با برآورد های انجام شده ی نخستین نشان دهنده ی این است که درصد تلفات این کرونا ویروس بین ۲ تا ۳ درصد از مبتلا شدگان میباشد.

ویروس کرونا -سایت خبری ازدیدما

علائم بیماری شامل یکسری نشانه از جمله : تب و گاهی مشکلات تنفسی مثل تنگی نفس، تندنفسی و گلودرد و آبریزش بینی میباشد. و اما اولین بدانید که اولین افراد مبتلا شده به ویروس کرونا در ووهان در بازار خوراک دریایی مشغول به کار بودند یا در آن جا حضور داشتند؛ اما با درنظر گرفتن گسترش این بیماری در اشخاصی که با حیوانات در تماس نبودند سازمان بهداشت جهانی  انتقال انسان به انسان را نیز مد نظر خود قرار داد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 14 =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا

You cannot copy content of this page

بستن
بستن