گنجایش بزرگترین هواپیما چقدر است؟

در این بخش از دانستنی های ازدیدما میخواهیم درباره گنجایش بزرگترین هواپیمای جهان صحبت می کنیم، و به نمونه های مشابه دیگر می پردازیم.

ایرباس ای۳۸۰ (به انگلیسی: Airbus A380) هواپیمای مسافربری پهن‌پیکر، شامل دو طبقه است و چهار موتور دارد . بوسیله شرکت ایرباس طراحی و ساخته شده‌ است. این هواپیما در حال حاضر بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان به‌ حساب می آید.

در حقیقت ساخت ایرباس ای۳۸۰ از ۱۹۹۶ با یک پروژه‌ به‌ اسم ای۳ایکس‌ایکس شروع شد و از ۱۹۹۸  با نام اکنون خود ای ۳۸۰ شناخته می‌شود.
 اولین پرواز آزمایشی آن در ۲۷ آوریل ۲۰۰۵ از تولوز فرانسه بوده است.
دو سال بعد از آن در ۲۵ اکتبر ۲۰۰۷ اولین پرواز بازرگانی این هواپیمای بزرگ از سنگاپور به سیدنی، انجام شد که برای شرکت هواپیمایی سنگاپور بود.

ایرباس ای۳۸۰ توانمندی جابجایی تعداد بسیاری مسافر را دارد و کاربرد آن در مسافت‌های طولانی سفرهای بین‌المللی می باشد. شمار صندلی اندازه استاندارد آن با سه کلاس مسافربری، بیشتر از ۵۲۵ نفر و برد آن هشت هزار مایل دریایی می باشد.

در نمونه هایی که فقط دارای یک کلاس اقتصادی می باشند این گنجایش تا ۸۵۳ نفر هم قابل گسترش می باشد. علی رغم سایز بزرگ این هواپیما، ای۳۸۰ برپایه سایزهای عادی و استوانه‌ای شکل، مثل بوئینگ ۷۴۷ طراحی و ساخته شده است و بدنهٔ آن فقط مقداری از بوئینگ ۷۴۷ پهن‌تر می باشد.

در نمای ظاهری، ای۳۸۰ بال‌هایی دارد که در بخش پائین بدنه نصب قرار گرفته اند (Low-Mounted) و مقداری متمایل به عقب می باشند و چهار نقطه برای اتصال موتور در آن‌ها طراحی شده‌ است.

بخش ارابهٔ فرود هواپیما ۲۲ چرخ دارد که شیوهٔ جاگذاری آن‌ها مثل چرخ‌های بوئینگ ۷۴۷ و بوئینگ ۷۷۷ می‌باشد.
این مدل طراحی در بخش ارابهٔ فرود با بیشتر باندهای فرود در فرودگاه‌های بزرگ جهان سازگاری دارد.
البته با وجود طول زیاد بال‌های هواپیما، در اکثر فرودگاه‌های بزرگ با باند پهن، دو هواپیمای ای۳۸۰ می‌توانند از کنار یکدیگر عبور نمایند.

مدل های مختلف:

ای۳۸۰–۷۰۰

 

بزرگترین هواپیما - سایت خبری ازدیدما
بزرگترین هواپیما – سایت خبری ازدیدما

مدل اولی که با اسم ای۳ایکس‌ایکس-۵۰ یا ای۳ایکس‌ایکس-۵۰آر شناخته شده و برای برد پروازی بیشتر، اما با شمار مسافر ۴۸۳ نفر پیشنهاد شده بود.

ای۳۸۰–۸۰۰

بزرگترین هواپیما - سایت خبری ازدیدما
بزرگترین هواپیما – سایت خبری ازدیدمامدل اولی که قبل تر از ای۳ایکس‌ایکس-۱۰۰ شناخته می‌شد و اولین نمونه ساخته شده بر اساس جابجایی ۵۵۵ مسافر می باشد.

ای۳۸۰–۸۰۰سی۷

گنجایش بزرگترین هواپیما - سایت خبری ازدیدما
گنجایش بزرگترین هواپیما – سایت خبری ازدیدمامدلی که بر اساس جابجایی مسافر و بار بر پایه نمونه ای۳۸۰–۸۰۰ پیشنهاد شد و شامل ۷ سکوی جابجایی بار بود.

ای۳۸۰–۸۰۰سی۱۱

گنجایش بزرگترین هواپیما - سایت خبری ازدیدما
گنجایش بزرگترین هواپیما – سایت خبری ازدیدمامدلی که بر اساس جابجایی ترکیبی از مسافر و بار پیشنهاد شد و شامل یازده سکوی جابجایی بار بود.

ای۳۸۰–۸۰۰اف

دانستنی های هواپیما - سایت خبری ازدیدما
دانستنی های هواپیما – سایت خبری ازدیدمانمونه ای که در آغاز به اسم ای۳ایکس‌ایکس-۱۰۰اف شناخته می‌شد و بر اساس مدل ای۳۸۰–۸۰۰ برای جابجایی بار در نظر گرفته شده بود. و  شامل بیست و پنج سکو در طبقهٔ فوقانی، سی و سه سکو در طبقهٔ اصلی و سیزده سکوی جابجایی بار در طبقهٔ پایین بود. توانایی ظرفیت جابجایی ۵۵۵ مسافر را داشت.

ای۳۸۰–۸۰۰اس

دانستنی های هواپیما - سایت خبری ازدیدما
دانستنی های هواپیما – سایت خبری ازدیدمانمونه ای بر اساس ایرباس ای۳۸۰–۸۰۰ می باشد، که برد پروازی آن، کاهش یافته‌ است.

ای۳۸۰–۹۰۰

هواپیماهای بزرگ - سایت خبری ازدیدما
هواپیماهای بزرگ – سایت خبری ازدیدما


در آغاز با نام ای۳ایکس‌ایکس-۲۰۰ شناخته می‌شد و شامل بدنه‌ای کشیده‌تر برای جابجایی ۶۵۶ مسافر می باشد.

ای۳۸۰–۹۰۰اس

بزرگترین هواپیمای جهان - سایت خبری ازدیدما
بزرگترین هواپیمای جهان – سایت خبری ازدیدمانمونه ای بر اساس ایرباس ای۳۸۰–۹۰۰ می باشد، که برد پروازی در آن، کاهش یافته‌ است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 3 =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا

You cannot copy content of this page

بستن
بستن