کلسترل چیست ؟

بیماری چربی خون

کلسترول به طور کلی به دو روش در بدن بوجود می آید. ۱ ) بدن خودش کلسترل میسازد و البته بیشترین کلسترول راهم کبد می سازد. ۲)کلسترل واردشده به بدن ، که از طریق خوردن مواد غذایی از جمله: گوشت قرمز ،مرغ ،ماهی، و لبنیات وارد بدن میشود.

نقش کلسترول در بدن

شما حتما میدانید که کلسترول  غیر قابل حل شدن در خون میباشد، و از طریق لیپوپروتئین ها که ترکیبی از پروتئین و چربی است، وارد سلول و از آن خارج میشود. و قطعا وجود کلسترول در کبد مغز و نخاع ضروری میباشد؛ کلسترول در نگهداری و ساخت سلول ها، و بعضی از هورمون ها ، ساخت ویتامین D و البته جذب ویتامین های محلول در چربی نقش بسزایی دارد.

کلسترول -سایت خبری ازدیدما

غلظت کلسترول بد و خوب

غلظت کلسترول بد بیمار های دیابتی نباید کلا بیش از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد و اگر بیماری قلبی نیز مزید بر این علت باشد،نباید از ۷۰ بیشتر بشود.غلظت کلسترول خوب هم در خانم ها بهتر است بالا ۵۰ و در مرد ها بالای ۴۰ باشد.کلسترول اضافی در دیواره رگ های خونی رسوب میکند و این باعث میشود که خون رسانی به مغز وقلب و همچنین سایر مراکز حیاتی بدن دچار اختلال بشود.

کلسترول -سایت خبری ازدیدما

کلسترول خون بالا و خطر حمله قلبی

کلسترول آن قدر هاهم بد نیست همانطور که در نقش آن توضیح دادیم، مقدار طبیعی کلسترول خون کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر خون است .و حالا اگر کلسترول خون بین ۲۰۰ تا چیزی حدود ۲۳۹ میلی گرم باشد شخص در مرز خطر بالا رفتن کلسترول است.هنگامی که کلسترول خون بالاتر از ۲۴۰ میلی گرم باشد؛خطر حمله قلبی را باید جدی بگیرید و با کنک دارو و رژیم غذایی مناسب و سالم  آن را کاهش دهید.

عوامل موثر بر غلظت کلسترول خون

بیشتر بدانیم بدانیم درباره  غلظت کلسترول و علت آن: عوامل تاثبر گذار بر غلظت کلسترول خون شامل: نوع و مقدار مواد غذایی مصرفی ، وزن بدنتان، فعالیت های بدنی (کم) ، ژن ها و وراث ، جنس و سن… و جالب این است که افزایش غلظت کلسترول خون از ۲۰ سالگی آغاز میشود .

کلسترول -سایت خبری ازدیدما

کاهش چربی اشباع و کلسترول در مواد غذایی

برای کاهش دادن چربی اشباع شده  و کلسترول ، برای گوشت : چربی گوشت قرمز را از آن حدا کنید، برای مرغ : پوست و چربی آن راهم جدا کنید، و بهتراین کار برای طبخ آن این است که، به جای سرخ کردن گوشت ، از روش کباب کردن و آب پز استفاده کنید. و برای سرخ کردن غذا از ماهی تابه های نسوز استفاده کنید که روغن کمتری هم مصرف کنید،و کالباس ،سوسیس و غذاهای آماده را مصرف‌نکنید یا کمتر مصرف کنید.

خوراکی کاهنده کلسترول خون

خوراکی هایی هستند که باعث کاهش کلسترول بد خون میشوند از جمله : جو، هویج ، سیب ،گریپ فورت، سیر ،سویا، سبوس، گردو بادام.. و البته خوراکی هایی هم از قبیل : کرفس ،روغن ماهی، شنبلیله ، زیتون ،سیر و پیاز، کاهش دهنده فشار خون هم هستند.

کلسترول -سایت خبری ازدیدما

مواد ممنوعه برای افراد دارای کلسترول بالا

قابل توجه افرادی که دارای کلسترول بالا هستند، باید از مصرف خوراکیهایی هم مانند :  غذاهای سرخ شده  و البته آماده،  لبنیات پرچرب ، چربی های اشباع شده  مثل روغن های حیوانی و گیاهی، انواع کلوچه ، کیک ، شیرینی ، روغن نارگیل ، و انواع سس ها ، چیپس و پفک ،  زرده تخم مرغ حتما باید به شدت پرهیز کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا

You cannot copy content of this page

بستن
بستن