علت تبخال و راه درمان

علت  ، راه درمان و پیشگیری تبخال

چرا تبخال میزنیم؟   چگونه  از تبخال زدن پیشگیری کنیم؟  چگونه تبخال زدن را درمان کنیم ؟    طریقه ی انتقال تبخال زدن چگونه است ؟

تبخال چیست ؟

بصورت کلی تبخال (COLD SORE) یک نوع عفونت ویروسی است ،که بسیار واگیردار،شایع و مسری است .

که بصورت تاول کوچک و التهاب های بزرگ شناخته میشود.

 

 

علت تبخال،سایت خبری از دیدما

تبخال یک نوع ویروسی است که بروی سیستم عصبی انسان تاثیر میگذارد. برای بیشتر بیماران ممکن است بعداز اولین تبخال خود چندبار دیگر هم تبخال بزنند،چراکه هیچ درمانی برای این ویروس وجود ندارد! بله درسته این یک واقعیت است، اما …

تاول ها ،التهاب ها  پس از مدتی طی 5 تا 10 روز خشک شده و ناپدید میشوند؛درد یا مور مور شدن معمولا 1یا 2 روز پیش از تبخال زدن  احساس میشود.

مبتلا  شدن و انتقال تبخال !

انتقال از طریق: ارتباط جنسی و دهانی، بزاق آلوده  به ویروس تبخال (بوسیدن ،آشامیدن از لیوان فرد بیمار…) ، عفونت های دهان ، صورت و لب است؛  و در هرصورتی تبخال واگیردار است ،حتی وقتی که پدیدار نمیشود.

همانطور که ذکر کردیم  تبخال برسیستم عصبی تاثیر دارد  و از طریق فشار های روانی ،استرس ،بیماری ،مواد غذایی خاص و حتی تغییرات هورمونی  و ضعف سیستم ایمنی بدن بازمیگردد و نمایان میشود.

 

 

پیشگیری تبخال

به همان صورتی که در مبتلا شدن به تبخال توضیح دادیم ، پس شخصی که مبتلا به تبخال است  باید از بوسیدن دیگران خود داری کند،زیرا باعث پخش شدن آن ویروس میشود.فرد مبتلا باید تا جایی که امکان دارد از دستمال کاغذی ،از قاشق ،ظرف،لیوانِ جداگانه ،  و دارو های موضعی : بتادین و حتی کرم مخصوص تبخال  استفاده کند.   تا جایی که امکان دارد  از رفتن به اماکن عمومی مانند استخر … خود داری کند .  از تماس با افرادِ مبتلا به بیماری های پوستی مثل اگزما و یا افرادی که دچار  اختلال دستگاه ایمنی هستند مانند مبتلایان به ایدز،سرطان، …به شدت خود داری کند.

 

 

عوامل تبخال :

و در آخر  تبخال درمانی ندارد، و اگر یکبار دچار آن شدید این ویروس در سلول های عصبی شما نهفته می ماند وبه واسطه ی بسیاری از عوامل که ذکر میکنیم عود میکند :

 

علت تبخال - سات خبری ازدیدما

 

تب، قاعدگی، اضطراب، گرما، ضربه، قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت زیاد ،استرس  ؛ تبخال بدون درمان بهبود می یابد اما باعث بوجود آمدن  اختلال در دستگاه ایمنی میشود،اگر به طور مکرر تبخال می زنید به پزشک مراجعه کنید ، و همچنین میتوانید از تکه ای یخ(به مدت 5 تا7 دقیقه بروی محل التهاب) برای تسریع بهبودی بهره مند شوید و هرگز دست به تبخال خود نزنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + سیزده =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا

You cannot copy content of this page

بستن
بستن