خاصیت هویج

درباره هویج:

هویج یکی از سبزی های گرانبها برای انسان است. قسمت های قابل مصرف آن ،آب هویج، گوشت آن ،برگ های سبز آن و تخم هویج به مصرف میرسد. مواردی که با تجزیه کردن هویج به دست آوردن از این قبیل میباشد : ویتامین A  به مقدار بسیار زیاد ، و ویتامین های B ,C و پرو ویتامین A  که به نام (کاروتن) است ، قند که 3 تا 7 درصد وزن هویج است؛ و قند هویج از نوع لووولوز و اکستروز میباشد که فورا جذب خون شده و هویج میشود.

خواص هویج :

خاصیت هویج -سایت خبری ازدیدما

مقوی ،عامل رشد، دوست بزرگ روده ، ضد عفونت و التیام دهنده زخم روده ها، و همچنین ضد عفونت معده و التیام دهنده معده ، تصفیه کننده خون است. و املاح معدنی تولید میکند ضد کم خونی میباشد(تعداد گلبول های قرمز خون و هموگلوبین را زیاد میکند) . هویج سینه را نرم و صفرا را رقیق میکند ؛ اشتها آور و خنک است؛ پوست را ترمیم میکند ،کرم کش است ،مصونیت های طبیعی می آورد و ضد نفخ است و التیام دهنده زخم است.

چه کسانی باید در چه مواردی هویج بخورند :

خاصیت هویج -سایت خبری ازدیدما

 • ضعف دارند اختلالات رشد و دچار کمبود املاح معدنی
 • نرمی استخوان گرفته اند ، کرم خوردگی دندان پیدا کرده اند
 • کم خون هستند
 • آنتروکولیت دارند یا دچار عفونت روده هستند
 • اشخاص بزرگ و بچه ها وقتی دچار اسهال هستند
 • بواسیر و یبوست دارند
 • عفونت ریوی مثل سل ، برونشیت مزمن ،آسم دارند
 • روماتسیم، نقرس و یا شن کلیه و یا کیسه صفرا دارند
 • نارسایی کبد و صفرا دارند
 • زردی و یرقان دارند
 • کسانی که چین و چروک صورت را جدی گرفته اند

چگونه مصرف کنند :

خاصیت هویج -سایت خبری ازدیدما

آب هویج از 50 تا 500 گرم در هر روز باید در موقع صبح ناشتا و یا موقع خواب مصرف شود. معمولا هر کسی اگر هر روز یک لیوان آب هویج بخورد برای او مفید خواهد بود. برای بچه های شیر خوار باید آب هویج را با آب مخلوط کرده و به جای شیر به آنها داد. اگر آب هویج را خالص یا با شیر بنوشند برای کسانی که عفونت های ریوی ، آسم یا گرفتگی صدا دارند مفید میباشید. برای رفع یبوست باید یک کیلو هویج را دو ساعت در یک لیتر آب بجوشانید و آن را له کرده در مخلوط کن یا در آسیاب سبزی و سپس بخورید. بچه ها وقتی که اسهال دارند باید به آنها سوپ هویج داد. بچه های که روده ای حساس دارند باید شیر آنها را قطع کرد و به جای آن باید دویست گر هویج را ریز کرده و در یک لیتر آب جوشانیده و به صورت سوپ ر آورده و به آنها بدهید. و البته میتوانید به بچه های شیرخوار که اسهال گفته اند آب هویج خام را به جای سوپ بدهید.

خاصیت هویج -سایت خبری ازدیدما

هیچوقت هویج را پوست نکنید زیرا پوست هویج درای مواد سرشاری از املاح معدنی و ویتامین هاست و طعم و مزه لذیذی هم دارد.برای شستن هویج برسی به آن بکشید و زیر آب شر نگهدارید و بشورید. هویج گلبول های قرمز خون و هموگلوبین خون را افزایش میدهد. در نتیجه رنگ و روی سالم و طراوت جوانی را باز میگرداند. البته با تمام خواص زیادی که هویج دارد ، در مصرف آن نباید زیاده روی کرد چرا که دیده شده آنهایی که هویج زیاد میخورند رنگ پوست و چشم آنها زرد میشود و البته خطری ندارد چون اگر چند روز مصرف نکنند دوباره پوستشان به رنگ طبیعی خود باز میگردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

دکمه بازگشت به بالا

You cannot copy content of this page

بستن
بستن