آرتروز چیست

آرتروز چیست و چگونه قابل درمان است ؟

آرتروز یا استئوآرتریت یکی شایع‌ترین بیماری ها از دسته ی التهاب مفاصل می باشد.در این بیماری غضروف مفصل صدمه می بیند و به مرور از بین می‌رود.آرتروز ممكن است هر مفصلی را درگیر كندفرقی نمی کند حتی مفاصل بزرگ كه وزن بدن را تحمل می‌كنند مثل مفاصل زانو و ران و ستون فقرات بیشتر در معرض ابتلا هستند.

اصلی‌ترین علایم این بیماری چیست؟

آرتروز شامل علائم زیادی می باشد ولی 3 علامت آن رایج تر و مشخص‌تر هستند؛ یکی از آن خشكی پس از استراحت می باشد،به این صورت كه گاهی اوقات وقتی مفصل به‌مدت طولانی بی‌حركت مانده باشد و بخواهد فعالیت كند درد خواهد داشت.شاید شنیده باشید كه بیمارانی که مبتلا به آرتروز زانو هستند صبح‌ها هنگامی که از خواب بیدار می‌شوند به سختی می توانند راه بروند ولی بعد از مدتی به مرور راه رفتنشان به حالت عادی بازخوهد گشت. خشكی مفاصل پس از یك دوره ی تقریبا طولانی به دلیل عدم ‌فعالیت بسیار شایع است ولی به ندرت پیش می آیدکه بیشتر از نیم ساعت طول بكشد.دومین نشانه كاهش انعطاف پذیری می باشد ؛به‌همین علت بیماران مبتلا به آرتروز نمی‌توانند به‌ آسانی مفاصل خود را خم و راست كنند و برای نشانه  بعدی هم می‌ شود به درد مفصل اشاره كرد. توصیه می‌شود به  كسانی كه بیشتر از 14 روز چنین علائمی را در مفاصل خود مشاهده کردند حتما به پزشك مراجعه كنند.

آرتروز چیست -سایت خبری ازدیدما

آیا چاقی هم در ابتلا به آرتروز تأثیر دارد؟

چاقی هم می تواند باعث شود که خطر ابتلا به آرتروز را افزایش یابد.به ‌صورت كلی هر چقدر که وزن بالاتر باشد مفاصل بزرگ مانند (زانوها) درگیر هستند و باید که فشار و بار بیشتری را تحمل كنند و این باعث میشود که خطر ابتلا به آرتروز در آنها بیشتر شود. چاقی حتی می تواند احتمال بروز آرتروز در دست‌ها را هم افزایش بدهد.

این بیماری چه عوارضی دارد؟

متأسفانه آرتروز با گذشت زمان بدتر می‌شود و تا امروز درمانی قطعی برای آن پیدا نشده است اما با كمك برخی روش‌های درمانی می‌شود درد ناشی از آرتروز را كاهش داده و كیفیت زندگی بیماران مبتلا به آرتروز را بهبود بخشید.حدود یك چهارم بیمار های مبتلا به آرتروز ممكن است دچار ناتوانی‌های بسیاری بشوند. گاهی درد و ناراحتی مفصل آنقدر شدید می‌شود كه بیماردیگر نمی‌تواند از آن مفصل استفاده كند.

آرتروز چیست -سایت خبری ازدیدما

روش ‌های جراحی برای درمان آرتروز به چه شکلی هستند؟

این روش‌ها از پاكسازی فضای مفصلی تا تعویض كامل مفصل متفاوت هستند و جراح بر باتوجه به شدت بیماری یكی از این دو روش‌ را استفاده می‌كند.بیماران توجه داشته باشند كه جراحی زمانی توصیه می‌شود هنگامی که درمان‌های دیگری كه به مقداری از آنها اشاره شد مؤثر واقع نشده باشند و بیمار قادر به انجام دادن فعالیت‌های عادی روزانه خود نباشد.

برای بیماران مبتلا به آرتروز چه توصیه‌هایی دارید؟

مهم‌ترین نكته برای بیماران مبتلا به آرتروز عمل کردن به روش‌هایی میباشد ، كه این باعث كاهش درد و فشار میشود.مثل تمام بیماری ‌های دیگر داشتن یك رژیم غذایی مناسب و سالم مفید خواهد بود.بیمار باید به حد كافی مواد مورد نیاز بدن خود را از طریق غذا تامین كند چون اگر تغذیه نامناسب باشد بدن هم ضعیف می‌شود و به تبع آن مقابله با بیماری دشوارتر می‌شود.

آرتروز چیست -سایت خبری ازدیدما

اگر پزشک برای شما داروی ضد درد تجویز كرده حتما سر وقت آن‌ را بخورید زیرا هنگامی که درد شروع میشود و بعد شما تازه مسكن مصرف كنید درد شما کمی ذیرتر و سخت تر كنترل خواهدشد اما با مصرف مرتب، بانظم و طبق دستور پزشك باعث می‌شود شدت حملات درد كاهش یابد.تلاش كنید که از مفصل بیمار خود تا حداکثر امکان كمتر كار بكشید.به طور مثال اگر مفاصل انگشتان مشكل دارد بهتر است از كیفی استفاده كند كه روی شانه می‌افتد نه كیفی كه باید با انگشتان دائما در دست گرفته شود.اگر دست شما مشكل دارد تلاش كنید که  برای برداشتن اجسام  و وسایل ها از دست سالم خود بیشتر استفاده كنید تا فشار كمتری روی مفصل دردناك وارد شود.بیمارانی كه در مفصل زانو یا ران دچار مشكل یا درد هستند بهتر این است که در صورت تایید پزشک از عصا موقع راه ‌رفتن می توانند استفاده كنند.تلاش كنید که بدنتان در زمان نشستن یا حتی راه رفتن ،در وضعیت صحیح قرار بگیرد .آب درمانی، هم به‌عنوان ورزش و هم به‌عنوان یک عامل درجهت تصحیح کردن وضعیت ایستادن و راه رفتن می‌تواند كمك كند.پزشک به شما حتما درباره ی وضعیت صحیح و غلط قرارگیری بدن راهنمایی خواهد كرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا

You cannot copy content of this page

بستن
بستن