موضوعات داغ

HPV را جدی بگیرید !

یکی از بیماری های مقاربتی که بیشتر از ۱۰۰ نوع وجود دارد، ویروس HPV یا پاپیلوما است. برخی از انواع این نوع ویروس موجب زگیل تناسلی می شود و بعضی دیگر هم از انواع آن متاسفانه ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش میدهد. در ادامه همراه ازدیدما باشید تا اطلاعات جامعی در این باره کسب کنید.

انواع این ویروس که موجب زگیل تناسلی می شوند، از نوع کم خطر هستند؛ و خطری برای ابتلا به سرطان ایجاد نمی کنند. و خوشبختانه که این زگیل ها با درمان از بین می روند ولی تاکنون هیچگونه درمانی برای ریشه کردن این ویروس ها از بدن کشف نشده است. هرچند که در اکثر مواقع این ویروس پس از چندسال و با تقویت سیستم ایمنی امکان دارد از بدن فرد دفع شود.

ویروس hpv - سایت خبری ازدیدما
ویروس hpv – سایت خبری ازدیدما

و البته که از انواع دیگر ویروس اچ پی وی (HPV) باعث ۹۹ درصد سرطان دهانه رحم هستند، ولی حتی با وجود خطری که این ویروس برای افراد دارد، اطلاعات بسیار کمی راجبع آن می دانند و حتی خیلی از مردم امکان دارد شناخت کافی راجبع این بیماری مقاربتی نداشته باشند.

این ویروس نادر می باشد:

در حقیقت برعکس می باشد؛ در تحقیقات پزشکی به این نتیجه رسیده اند که از هر ۵ فرد، ۴ نفر آن ها در زندگی خودشان با این ویروس مواجه می شوند. به همین علت می باشد که بسیار مهم است درباره این بیماری اطلاعات لازم را داشته باشیم.

 باید بدانید که:

بیشتر از ۱۰۰ نوع HPV وجود دارد، و البته همه آن ها نگران کننده نیستند، با این وجود حداقل ۳۱ نوع نوع آن پر خطر هستند، که متاسفانه میتوانند باعث سرطان شوند، ولی قاطعیتی هم وجود ندارد.
در بعضی مواقع اگر شریک جنسی شما مبتلا به HPV کم خطر یا پر خطر باشد بدنتان میتواند این عفونت را پاک کند. این بیماری مقاربتی موجب ایجاد ناهنجاری در سلول های دهانه رحم میشود که اگر شناسایی و کنترل نشود، امکان دارد تبدیل به سرطان دهانه رحم شود. به این خاطر مهم‌می باشد  که بصورت مرتب آزمایش پاپ اسمیر بدهید تا از خطر ابتلا به سرطان پیشگیری شود.

 اگر‌ مبتلا شوید، خواهید فهمید:

این یک باور اشتباه است. زیرا که Hpv به صورت معمول هیچگونه علائم و نشانه ای ندارد، در نتیجه
بسیار دشوار می باشد که بشود گفت فردی که مبتلا به آن می باشد یا خیر. در تست پاپ اسمیر مرتب، عفونت hpv پرخطر یا هرگونه ناهنجاری ناشی از این بیماری مقاربتی زودتر شناسایی می‌شود.

آیا فقط با روابط جنسی خارج از ازدواج به این بیماری مبتلا میشویم:

امکان دارد که در اولین رابطه یا تماس جنسی خود به این بیماری مقاربتی مبتلا شوید. ویروس اچ پی وی hpv بوسیله تماس پوستی در ناحیه تناسلی منتقل میشود، و البته بسیار رایج می باشد؛ در نتیجه ربطی به تعداد تماس های جنسی ندارد .
اما واجب است بدانید که این ویروس تا ۲۰ سال هم میتواند در بدن غیر فعال بماند.
پس اگر تنها با همسر خود در ارتباط می باشید و اتفاقی آگاه شوید که مبتلا به این ویروس هستید، این علتی برای اینکه همسرتان به شما خیانت کرده نمی باشد.

چه کسانی میتوانند به ویروسHPV مبتلا شوند:

اکنون میدانید که این ویروس بوسیله تماس پوستی در ناحیه تناسلی منتقل میشود و هر شخصی که به لحاظ جنسی فعال می باشد امکان دارد به این بیماری مقاربتی مبتلا شود.

این ویروس HPV در جوانانی که فعالیت جنسی دارند رایج تر است. اگر چه که  سیستم ایمنی به صورت معمول تاثیر گذاری این ویروس را از بین می برد اما این موضوعی نگران کننده نمی باشد.

بسیار مهم است بدانید که این ویروس تا مدت ها میتواند در بدن غیرفعال باشد، پس اگر برای سال ها تنها با یک فرد رابطه جنسی داشته اید یا حتی مدت ها رابطه نداشتید امکان دارد ویروس را داشته باشید. برای این است که توضیح دادیم باید تست پاپ اسمیر را به صورت مرتب بدهید.

ویروس hpv - سایت خبری ازدیدما
ویروس hpv – سایت خبری ازدیدما

اگر سالم باشیم، آیا به این ویروس مبتلا نخواهیم شد:

عفونتهای HPV بسیار متداول می باشند. در نتیجه داشتن یک زندگی سالم فقط میتواند شما را از این بیماری در امان نگه دارد.

آیا استفاده از وسایل جلوگیری، موجب میشود به این ویروس مبتلا نشویم:

البته که این حرف درست نمی باشد، استفاده از وسایل پیشگیری، میتواند ریسک ابتلا به این ویروس را کم خواهد کرد، ولی به صورت کامل از آن جلوگیری نمیکند.
زیرا که این بیماری مقاربتی در پوست ناحیه تناسلی است، که به صورت کامل با وسیله پیشگیری پوشیده نمیشود. زیرا توضیح دادیم که امکان دارد از طریق هرگونه تماس پوستی با ناحیه تناسلی منتقل بشود.

واکسن HPV به صورت کامل از ابتلا به این بیماری جلوگیری میکند:

اگر که واکسن گارداسیل ( واکسنی که از ۴ نوع رایج و پر خط HPV جلوگیری میکند) را تزریق کرده باشید، حداقل در برابر ۷۰٪ انواع سرطان زای این بیماری مقاربتی مقاوم هستید.
ولی بدین معنی نمی باشد که هیچگونه خطر دیگری وجود ندارد، و شما به صورت کامل در امان هستید. بدانید که چه واکسن را زده باشید چه خیر، تست پاپ اسمیر به طور دائم کمک می کند که ناهنجاری های ناشی از این ویروس را تشخیص دهید.

آیا این ویروس فقط زنان را مبتلا می‌کند:

حقیقت دارد که این ویروس موجب سرطان دهانه رحم می‌شود، که یک بیماری مختص بانوان می باشد
ولی این ویروس همچنان میتواند باعث سرطان های آلت تناسلی مردانه، مقعد، سر و گردن بشود.

ویروس اچ پی وی - سایت خبری ازدیدما
ویروس اچ پی وی – سایت خبری ازدیدما

آیا مبتلا شدن به این ویروس، حتما باعث سرطان می شود:

حقیقت دارد که سرطان دهانه رحم در ۹۹.۷٪ موارد بوسیله این ویروس ایجاد می شود، ولی بدین معنی نمی باشد که ۹۹.۷٪ افرادی که به این ویروس مبتلا شده اند سرطان خواهند گرفت.
در واقع اکثر افرادی که مبتلا به این ویروس شده اند هیچگونه مشکلی ندارند.

در نتیجه:

برای محافظت از خودتان در هر سنی که می باشید این واکسن را تزریق کنید، البته که از سنین پایین تر شروع آن نتیجه بسیار بهتری دارد، از ۱۱ سالگی حدودا میتوانید آن را استفاده کنید. البته و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید؛ و آزمایش پاپ اسمیر را به طور مرتب انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + بیست =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا

You cannot copy content of this page

بستن
بستن